Kiedy stosować inhalator
Akcesoria medyczne

Kiedy stosować inhalator?

Inhalator to urządzenie przydatne w każdym domu. Za jego pomocą można np. rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Dzieje się tak za sprawą leków umieszczonych w zbiorniku. Ułatwiają one odkrztuszanie, przez co poprawia się komfort pacjenta. Innym sposobem na wykorzystanie urządzenia do inhalacji jest zastosowanie olejków eterycznych, które udrożnią zatkany nos. Efekty działania takiej formy leczenia sprawiają, że warto wypróbować ją w najczęściej występujących chorobach. 

Inhalatory – wskazania do stosowania

Terapie wziewne za pomocą aparatów do inhalacji zalecane są w przypadku:

  • astmy
  • mukowiscydozy
  • infekcji układu oddechowego (takich jak np. zapalenie płuc lub oskrzeli, grypa)

W zależności od rodzaju schorzenia dobierany jest czas inhalacji i rodzaj użytych do niej składników. Należy stosować tylko zaleconą przez specjalistę substancję, w odpowiednim stężeniu. Najczęściej jest to kwas hialuronowy lub roztwór chlorku sodu. Gotowe do użycia dawki dostępne są w aptekach (zwłaszcza internetowych), w postaci specjalnych ampułek. Natomiast inhalator można znaleźć tutaj: https://megamedic.pl/inhalatory.

dziecko stosujące inhalator

Nebulizator – kiedy jest przydatny? 

Urządzenie do nebulizacji służy do podania różnorodnych leków. Są one zwykle przepisywane przez lekarza na receptę, z dokładnym sposobem dawkowania. Mają najczęściej formę płynną. Odmierzoną ilość umieszcza się w specjalnym pojemniku aparatu. Następnie z formy ciekłej jest on przekształcany w mgiełkę, która łatwiej trafia do dróg oddechowych. Odbywa się to przy użyciu maski, ustnika lub końcówki donosowej. W taki sposób można podawać:

  • antybiotyki
  • sterydy działające przeciwzapalnie
  • środki rozszerzające oskrzela (ważne w przypadku astmy)
  • leki rozrzedzające nagromadzoną wydzielinę

Wybierając nebulizator, cena jest uzależniona od stopnia zaawansowania sprzętu. Warto więc przed zakupem poradzić się lekarza, jakie funkcje aparatu w danym przypadku będą niezbędne. 

Możliwość komentowania Kiedy stosować inhalator? została wyłączona