Jak ważny dla zdrowia dziecka jest inhalator
Akcesoria medyczne

Jak ważny dla zdrowia dziecka jest inhalator?

Inhalator jest urządzeniem medycznym. Polega na wdychaniu ciepłej mgiełki powstałej z leku umieszczonego w komorze wewnątrz aparatu. Wiele dzieci stosuje go przewlekle, inne pierwszy raz spotkały się z nim podczas pobytu w szpitalu. Bardzo popularne jest obecnie posiadanie inhalatora w domu, służy całej rodzinie. Są też dzieci, które nigdy nie widziały i nie używały tego urządzenia. I bardzo dobrze, świadczy to o ich dobrym stanie zdrowia.

Inhalator dla dzieci – kiedy potrzebny?

Stosuje się go w leczeniu chorób przewlekłych np. astmy, alergii lub w jednorazowych infekcjach układu oddechowego – katar, uciążliwy kaszel, angina, zapalenie gardła. Leczenie jest skuteczne i szybsze, niż podanie leków doustnie. Każdy rodzic zwraca uwagę, by ulżyć dziecku w jak najszybszy sposób. Szczególnie przydatny jest w okresie jesienno-zimowym.

Inhalator dla dzieci zalecany jest także po ciężkim przebiegu choroby COVID-19.  Poprawi to wydolność oddechową małego pacjenta i pomoże w regeneracji komórek płuc.

inhalator dla dzieci

W jaki sposób zachęcić dziecko do używania inhalatora?

Przede wszystkim producenci wychodzą naprzeciw rodzicom i oferują kolorowe inhalatory w kształcie zwierzątek. Dziecko, które kocha np. pieski łatwiej da się namówić na zabieg inhalacji. Dostępne są także urządzenia ze smoczkiem, w zamian maseczki, którą zakłada się na twarz.

Trzeba zaznaczyć, że użycie inhalatora jest całkowicie bezbolesne. Dzieci mogą się go bać, bo to urządzenie zasilane elektrycznie, więc słychać jego pracę. W zależności od wieku dziecka trzeba tłumaczyć, jak ważne jest użycie inhalatora w danej sytuacji. Wyjaśniać, że im szybciej dziecko wróci do zdrowa, tym szybciej pójdzie na podwórko, będzie mogło się bawić, skakać bez uciążliwych objawów choroby. Oczywiście dzieci są różne i część z nich traktuje korzystanie z inhalatora jako zabawę.

Możliwość komentowania Jak ważny dla zdrowia dziecka jest inhalator? została wyłączona